Placeholder image

TÖRTÉNELEM


Kedves Olvasó!

Maradék a szórványok szórványában található, Délvidéken a Vajdasági Tartományban, Szerémség tájegységének a szívében, Nándorfehérvár és Újvidék között. A település nevét 1498-ban említi egy oklevél. Szerémségben a török ideje alatt a lakósság nagy része kihalt, így gyéren lakott területté vált és a magyarság helyére szerbek és horvátok költöztek. A megmaradt szerémségi magyarság pedig itt alakított egy falut ezen a néven. 1867-ben a kiegyezéskor a magyar állam az egész tájegységet odaadta Fiume tengerparti városáért. Így ez a terület a Horvát Királyság alá került, és a katolikus egyházban pedig Horvát ajkú papok kezdtek szolgálni.

1897-ben az itteni atyafiak elmentek a Horvát püspökhöz, hogy magyar ajkú papot kapjanak, mivel az itteni katolikusság majdnem 100%-a magyar anyanyelvű. A püspök ezt a kérést megtagadta, így a katolikusság nagy része áttért reformátusnak. Így alakult meg 1898-ban a missziói református egyházközség, nagyobbrészt az áttértekből, kisebb részt pedig az idevándorolt református családokból.

1978-ban megszűnt a helybeli magyar iskola, így ennek köszönhetően jelenleg nagy küzdelmet folytatunk a magyar nyelv fennmaradásáért a kultúregyesületünkben és a Református Egyházban is. Ennek érdekében egyházunkon belül 2013-ban magyar nyelvű óvodát indítottunk, illetve ugyanezen év szeptemberétől pedig iskolabusz is jár minden nap, mely néhány helybéli gyermeket visz be Újvidékre a Petőfi Sándor általános iskolába, hogy magyar nyelven folytathassák tanulmányaikat.

Mivel borvidék is, így kiváló borokat lehet kóstolgatni és vásárolni a környéken. Ugyanakkor nem messze fekszenek tőlünk a Péterváradi, a Nándorfehérvári és a Redneki várak is. A település a Tarcal hegység lankáin található, így a közelben sok kolostor és kiránduló hely is megtalálható.

Ha minket és ezeket a helyeket szeretné megtekinteni, a szállással kapcsolatban nyugodtan érdeklődhet az elérhetőségek valamelyikén.

Halász Dániel lelkipásztor



Maradéki Református Egyházközség